ВДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИТСТУ В ОБ’ЄДНАНИХ ГРОМАДАХ УУКРАЇНИ

Головна / Новини / Актуальні новини / ВДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИТСТУ В ОБ’ЄДНАНИХ ГРОМАДАХ УУКРАЇНИ

Підвищення рівня безпеки, захисту цівільного населення від природних катаклізмів у тому числі пожеж, мінімізації їх наслідків завжди було у полі уваги державних органів влади. Але у бородьбі із цим лихом необхідно значно більше ресурсів як фінансових, так і матеріальних, ніж ми маємо. Пошук шляхів вірішення цієї проблеми триває.

Останні роки в Україні відбувається процес реформування місцевого самоврядування з метою децентралізації функцій управління у багатьох сферах суспільного життя, в тому числі безпеки життєдіяльності громадян. Це передбачає розширення повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цівільного захисту згідно з принципом субсидіарності, що дозволяє вчасно надавати населеню якісні послуги. Разом з тим офіційна статистика Державної служби України з надзвийних ситуацій свідчить, що щороку реєструється близько 80 тисяч пожеж, у них в 2017 році загинуло 1819 осіб, проти 2377 осіб врятованих(в пожежах помирають 43,5% постраждалих). Внаслідок пожеж прямі та не прямі втрати у 2017 склали 7,8 млрд. грн. Однією з причин великої кількості збитків є те, що пожежно-рятувальні підрозділи, як правило, знаходяться в центрах районів та у містах обласного значення, тому реагувати на надзвичайні ситуації складно, коли вони тряпляються у сільській місцевості. Всі ці втрати як людські, так і матеріальні можуть бути зменшенні шляхом поліпшення нинішньої системи цивільного захисту на місцевому рівні(місцеві та добровільні пожежні команди) та їх підтримання у належному стані. Ці питання порушувалися на конференції «Вдосконалення системи в об’єданинх територіальних громадах України». Її організатори: програма U-LEAD з Європою,  Асоціація Добровільних Пожежних Команд Республіки Польща. Перед учасниками виступали Перший Заступник Містра Міністерства Регіонального Розвитку, Будівництва та Житлово-Комунального Господарства України В’ячеслав Негода, Надзвичайний і Повноважний посол Республіки Польща в Україні Ян Пєкло, Генерал-Лейтенант, Заступник Голови Державної Служби Уркаїни з Надзвичайних Ситуацій Руслан Білошицький, Перший Секретар з Питань Децентралізації Представництва Європейського Союзу в Україні Бенедікт Герман, Заступник Директора Програми «U-LEAD з Європою» від GIZ Д-р. Андрей Хорват, інші посадові особи та спецеалісти України та Польщі, Європейського Альянсу Пожежної Безпеки.

У Європі націаональні системи порятунку підтримуються волонтерськими організаціями. Такі системи дозволяють сутєво покращити суспільну безпеку за рахунок залучення меньших бюджетних коштів. Україна за площею вдвічі більше за Пальщу і більшою кількістю мешканів налічую близько 42 тис. осіб у Державній службі з надзвичайних ситуацій(співідношення 1 пожежник на 1 тис. жителів, тоді як у середньому в ЄС – 7 на 1 тис.).

Крім цього, Національна стратегія реформування Державної служби України з надзвичайнх сутуація передбачає що добровільні пожежні команди доповнюють мережу державних і місцевих пожежних команд. Отже, вдосконалючи нинішню систему цивільного захисту шляхом створення добровільних пожежних команд можна підвищити рівень безпеци життя населення, скоротит час прибуття пожежних на місце виклику у сільській місцевості до 20 хв. та зменшити економічні втрати у випадку кризових ситуацій.

Ініціатива «Вдосконалення системи цивільного захисту в об’єднаних громадах України» впроваджується Асоціацією добровільних пожежинх команд Республіки Польща  за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», яка фінансується Європейським союзом та його державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.

Метою ініціативи є підтримка об’єднаних громад у процесі розвитку управління кризовими сутуаціями на місцевому рівні та створенні планів заходів у сфері цивільного захисту – з особливим акцентом на створення добровільних пожежних команд, які доповнюють професійні пожежні частини.  В ініціативі братимуть участь 30 громад з 6 областей України: Дніпропетровської, Запорізької, Івано-Франкіської, Рівненської, Хмельницької та Чернігівської.