Парламент ухвалив закон, який встановлює захист пам’яток ЮНЕСКО в Україні

Головна / Новини / Актуальні новини / Парламент ухвалив закон, який встановлює захист пам’яток ЮНЕСКО в Україні

Верховна рада України сьогодні ухвалила в другому читанні та в цілому як закон проект закону №1553 «Про внесення змін до ЗУ “Про охорону культурної спадщини” (щодо збереження пам’яток культурної спадщини ЮНЕСКО в Україні). Зміни в законодавстві дозволять захистити від незаконних забудов та руйнування такі архітектурні пам’ятки в Україні як історичний ансамбль міста Львова, Софіївський собор, Києво-Печерську лавру, будівлю університету в Чернівцях (колишня Резиденція Буковинських митрополитів), старовинні дерев’яні церкви на Львівщині, а також природню пам’ятку – букові праліси Карпат. За відповідний закон проголосували 232 народні депутати України.

«В Україні загалом є сім пам’яток, які внесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Ми cамі ж попросили включити їх до списку визначних пам’яток світу, від імені держави задекларували, що будемо виконувати затверджені правила Комітету ЮНЕСКО… Натомість вийшло так, що на законодавчому рівні в Україні навіть немає визначення «об’єкт всесвітньої спадщини» та «буферна зона». І це перший головний «аргумент» в судах від добре оплачуваних адвокатів
грошовитих вандалів. Саме через відсутність в законодавстві України норм, які б захищали пам’ятки ЮНЕСКО в Україні, громадськість та експерти з пам’яткоохоронної діяльності роками доводять порушення в судах. Як наслідок – немає такого тижня, щоб, до прикладу, львів’яни не говорили про будівельний вандалізм в історичному Львові. Будують де хочуть і що хочуть, серед середньовічних кам’яниць зводять багатоповерхівки, на місці вікон вирубують двері в магазин, власники ресторанів і кафе проводять ремонти так, що унікальна ліпнина разом з будівельним сміттям їде на смітник…Така ж ситуація в Києві. Все це необхідно було врегулювати на законодавчому рівні», – говорить ініціатор та співавтор закону Ігор Васюник.
Ухвалений закон №1553 «Про внесення змін до ЗУ “Про охорону культурної спадщини” (щодо збереження пам’яток культурної спадщини ЮНЕСКО в Україні), зокрема, вводить нові визначення:
об’єкт всесвітньої спадщини;
буферна зона об’єкту всесвітньої спадщини;
видатна універсальна цінність;
номінування об’єкта культурної спадщини.
Закон закріплює чітко правовий статус об’єкта всесвітньої спадщини та передбачає створення Органу управління та Наглядової ради об’єкту всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Зокрема, Орган управління розроблятиме план управління пам’яткою ЮНЕСКО, здійснюватиме контроль, моніторинг ситуації, нагляд за виконанням робіт на об’єкті, вживатиме заходів щодо недопущення руйнування об’єкту, забезпечуватиме проведення наукових досліджень, готуватиме щорічний звіт. Окрім того, Орган управління надаватиме висновки щодо містобудівних перетворень на території пам’ятки та їхніх буферних зон. Ці висновки будуть обов’язкові до врахування при прийнятті рішень Мінкультом щодо видачі дозволу на ті чи інші містобудівні перетворення (археологічні роботи, будівництво, земляні роботи та ін). Орган управління підзвітний Уряду.
Наглядова рада створюється з метою нагляду за станом збереження пам’ятки. Здійснюватиме моніторинг виконання плану управління, переглядатиме та вноситиме пропозиції щодо змін до плану управління, надаватиме рекомендації щодо організаційних, кадрових, проектних та проектних та фінансових заходів з метою збереження об’єкту всесвітньої спадщини.
Основна ідея створення Наглядової ради – щоб туди увійшли незалежні фахівці з пам’ятко-охоронного середовища, громадські діячі, експерти, які контролюватимуть діяльність Органу управління.
Зміни до законодавства розроблялись широким колом фахівців у галузі охорони та реставрації культурної спадщини, представниками Мінкультури, враховані зауваження міжнародної моніторингової місії від Комітету ЮНЕСКО, які надавали свої рекомендації до документу. Свою підтримку до ухвалення законопроекту висловили Український національний комітет ICOMOS.

 

Дивитись брифінг

 

 

Прес-служба народного депутата України

Ігоря Васюника