ВАДИМ ГАЄВ: «У НОВОПСКОВСЬКОЇ ОТГ Є УСПІШНИЙ ДОСВІД, КОМУНІКАЦІЇ ТА БАЖАННЯ ПРАЦЮВАТИ»
Головна/ Новини/ ВАДИМ ГАЄВ: «У НОВОПСКОВСЬКОЇ ОТГ Є УСПІШНИЙ ДОСВІД, КОМУНІКАЦІЇ ТА БАЖАННЯ ПРАЦЮВАТИ»
30
ЧЕР 2020

29 квітня Луганська облдержадміністрація затвердила Перспективний план формування територій громад. Символічне місце в ньому займає Новопсковська об’єднана територіальна громада. Створена майже п’ять років тому, вона стала «первістком» реформи децентралізації. Про те, як живе сьогодні перша ОТГ в Україні та які має плани на майбутнє, ми попросили розповісти її очільника – Новопсковського селищного голову Вадима Гаєва

 

Євген КОМАРОВ

 

Останніми роками в Новопскові та Осинівському старостинському окрузі, який також від початку увійшов до громади, сталися цілком очевидні зміни на краще.

Впорядковано місцеві автошляхи, викладено нові тротуари, освітлено вулиці. Улюбленим місцем відпочинку жителів та гостей Новопскова стало впорядковане узбережжя річки Айдар.

Відчувається, що в громаді приділяється належна увага молодому поколінню, організації здорового способу життя та змістовного дозвілля.

– Реформа децентралізації відкриває нові перспективи для розвитку територій, – пояснює Вадим Гаєв. – А головне – працює на благо простих громадян, дозволяючи жителям ОТГ долучатися до вирішення найважливіших питань. Ми першими в області запровадили бюджет участі, впроваджуємо й інші інструменти залучення громадян до формування кошторису ОТГ. Тож все чесно і прозоро.

Останніми роками вдалося «закрити» чимало проблемних питань, хоча, звісно ж, далеко не все, про що мріялось, зуміли втілити в життя. Проблеми на місцях накопичувались десятиліттями, тому зробити все й одразу просто неможливо.

 

– Що насамперед вдалося зробити у перші роки існування ОТГ?

– Це проведення капітальних ремонтів у ДНЗ. Наразі всі дитячі садки у нас кардинально змінилися зовні та внутрішньо. Оновлено харчоблоки, обладнання, придбано нові меблі, іграшки. Системи опалення працюють за схемою «розумного керування»: зі свого смартфону я можу контролювати температуру в будівлі будь-якого дитсадку.

У 2018 році заступили до ремонтів шкіл – утеплення, перекриття дахів, модернізація систем опалення, встановлення нових пластикових вікон і дверей та інше.

Витрати на освіту у нас найбільші – 51,3 % від кошторису ОТГ. Ці гроші спрямовуються на утримання і ремонти, оплату енергоносіїв і зарплатню персоналу. Окрім ремонтів, громаді вдалося придбати новий шкільний автобус, створити два футбольних майданчики зі штучним покриттям, встановити 35 ігрових  та спортивних майданчиків і тренажерних комплексів.

Але з-поміж інших є роботи, котрі на перший погляд не впадають у вічі. Зокрема – виконання вимог протипожежної безпеки у навчальних закладах. Це робиться заради убезпечення дітей від потенційного лиха, тому й не шкодуємо коштів.

 

– Скажіть, будь ласка, хто саме виконує ремонтні заходи?

– Намагаємось максимально залучати до цього робітників КП «Новопсковжитло». Свого часу ми прийняли його у жалюгідному стані. Перезапустили, збільшивши чисельність робітників із 9 до 40, придбали сучасне обладнання – сміттєвоз, автогрейдер, екскаватор, автонавантажувач, асенізаторську машину, мобільні тракторці – і забезпечили підприємство підрядами.

Зараз, коли чимало комунальників животіє, наше КП вже третій рік працює з прибутком.

 

Перше, на що спрямувала зусилля громада, – це проведення капремонтів у дитсадках

 

– Продовжуючи комунальну тему: на якій стадії зараз переведення водопостачального господарства на баланс ОТГ?

– Нарешті цей процес зрушив з «мертвої точки», і на обласному рівні ухвалене рішення щодо передачі дільниць КП «Старобільськвода» на місця.

Ситуація змінилась на краще, коли посаду голови обласної державної адміністрації обійняв Сергій Гайдай. Фактично після цього нас почули, бо раніше ми неодноразово зверталися з проханням про переведення дільниці на баланс ОТГ. Зрозуміло ж: коли наше водопостачальне господарство підпорядковане Старобільську, то його проблеми будуть не на першому плані!

На жаль, через затягування передавання, ми втратили час, коли ще два роки тому завдяки проєкту DESPRO можна було профінансувати реконструкцію системи. Тож зараз потрібно буде відшукувати гроші.

Але вже є рішення про передання водопостачальної дільниці на баланс КП «Новопсковжитло», відкриті відповідні коди для здійснення виробничої діяльності, є перелік майна. І є співпраця з Департаментом ЖКГ облдержадміністрації, фахівці якого постійно консультують нас, надають усю необхідну допомогу.

 

– Ви створили ОТГ першими, чи вдалося повною мірою використати переваги об’єднання?

– Згідно з Перспективним планом розвитку громад, в межах Новопсковського району має бути дві громади – Новопсковська і Білолуцька. Поки вдалося згуртувати мешканців лише кількох населених пунктів. Але вже зараз можна порівняти, що зроблено в ОТГ і що – на інших територіях.

Ми порахували, що, не долучившись до громади, жителі цих сіл втратили 72 млн грн гарантованої державної субвенції. Також можна було залучати кошти від міжнародних донорських організацій. Тільки уявіть, які масштабні проєкти можна було б втілити у життя!

 

– А з якими партнерами вдалося налагодити зв’язки Новопсковській ОТГ?

– Досить довго співпрацюємо з Програмою розвитку ООН. За допомогою цієї програми вдалося, зокрема, відкрити перший в області Центр надання адміністративних послуг. Там зроблено капітальний ремонт, встановлено нові меблі, комп’ютерне обладнання, устаткування для виготовлення ID-карток. Всі, хто відвідує новий ЦНАП, перебувають у захваті від комфорту і високого рівня надання послуг. Тому сюди звертаються не тільки жителі громади та нашого району, а й люди з сусідніх територій.

 

– Новопсковці першими об’єдналися в громаду, першими створили ЦНАП такого рівня… А що ще тут було зроблено вперше?

– Першими за багато років, а то й десятиліть, побудували комунальну дорогу на вулиці Богдана Хмельницького у Новопскові. Сталося це завдяки підтримці Державного фонду регіонального розвитку. На її будівництво витрачено 8,96 млн грн.

 

Першою в області Новопсковська ОТГ відкрила свій ЦНАП

 

– Як взагалі вирішується в громаді питання ремонту доріг?

– Протягом 2016-2019 років було відновлено асфальтобетонне покриття доріг на вулицях Вишнева (Осинове), Тихонівська (Макартетине), Поштова, Слобожанська, Айдарська, Газопроводська, на кварталі Тепличному (Новопсков). Також частково капітально відремонтували під’їзні дороги до багатоквартирних будинків у Новопскові, витратившии з бюджету громади 2,61 млн грн.

Також територією громади проходять дві державні дороги: Т-1302 і Т-1307, які знаходяться на балансі Служби автомобільних доріг. Відрізок першої йде вулицею Українською у Новопскові, а друга – Магістральною (Новопсков) і Слобожанською (Осинове). Також є об’їзна дорога на вулиці Новорозсошанській, яка перебуває на балансі Управління автомобільних доріг Луганської ОДА. До 2017 року дорога на Новорозсошанській була в жахливому стані. Але три роки тому її вдалося відремонтувати.

А зараз ми наполегливо звертаємося по допомогу до Служби автомобільних доріг з проханням щодо ремонту шляху на Магістральній, адже дорога розбита. І ось нарешті, за підтримки голови облдержадміністрації Сергія Гайдая, який особисто звертався до керівництва державної служби, це питання вдається зрушити з «мертвої точки».

Голова ОДА разом із головним інженером Служби автомобільних доріг оглянули аварійні ділянки та дійшли висновку, що треба негайно проводити ремонт. Ще раз підкреслюю: є надія, що ситуація на дорогах державного значення зміниться на краще.

 

Нова амбулаторія вже готова приймати відвідувачів

 

– Щодо питання взаємодії з обласною владою, як взагалі воно налагоджене?

– У нас вже великій досвід співпраці з облдержадміністрацією. Сподіваюсь, що цього року він виллється в реалізацію трьох масштабних проєктів: проведення капітальних ремонтів Новопсковського опорного закладу освіти, лікувального корпусу територіального медичного об’єднання та стадіону «Будівельник».

Усі проєкти підтримано обласним керівництвом, вони будуть профінансовані з різних джерел.

 

– Про підтримку освітніх закладів ми вже почули, а як справи з медициною?

– Всі зобов’язання, які ми беремо на себе, виконуємо. У стислі терміни було збудовано нову амбулаторію. Вже зараз там може працювати сім лікарів. Є кошти для придбання якісного обладнання, вже придбано новий санітарний автомобіль.

Гадаю, що незабаром буде рішення про передання повноважень щодо роботи закладів первинної медичної ланки до ОТГ, і невдовзі амбулаторія відчинить двері для пацієнтів.

З чотирьох ФАПів, що працюють на території ОТГ, три вже капітально відремонтовано. Ми частково забезпечуємо ФАПи зарплатнею та оплатою за енергоносії.

До цього переліку скоро додасться й ФАП у Заайдарівці, що торік увійшла до громади.

 

Робітники «Новопсковжитло» проводять ямковий ремонт доріг

 

– Зі збільшенням території, напевне, збільшиться й кількість проблем. Як це позначиться на жителях ОТГ?

– Запевняю, вони не відчують незручностей, адже в округах працюватимуть старости. Там же залишаться землевпорядники, працюватимуть представники ЦНАПу.

Але розумію, що нам вже зараз потрібно відшукувати джерела для подальшої реалізації запланованих заходів. Наш принцип – залучення коштів з різних джерел. В ОТГ є успішний досвід, комунікації, бажання працювати. Шкода, що жителі інших сіл згаяли час і втратили чималі кошти. Але сподіваюсь, що подальші правила взаємодії громад з державою та громадськими організаціями і міжнародними фондами не зміняться.

 

– А які найзаповітніші мрії у керівника громади?

– Поки медицина перебуває у веденні району, маємо обмежені можливості впливу на цю сферу. Але є мрії зробити Новопсковську лікарню не гіршою, ніж, наприклад, Біловодська.

Також потрібно й надалі поліпшувати інфраструктуру населених пунктів, адже чим комфортнішою та якіснішою вона буде, тим більша вірогідність того, що люди не полишатимуть сільську територію.

Вважаю, Новопсков має неабиякий економічний, культурний, туристичний потенціал, який потрібно розвивати. І децентралізація має допомогти в цьому.

Джерело: 

--http://luganskua.com/news/8187-vadim-gaev-u-novopskovs-koi-otg-e-uspishnii-dosvid-komunikatsii-ta-bazhannya-pratsyuvati/?fbclid=IwAR3VshrF2cavGlh8BcMX853OEw1R8bfXSr7iWlJD8f_Sh3qYpM8xWOrtSYg

Підписка на розсилку
Категорії
Усі новини Інновації Актуальні новини Анонси Гранти Енергоефективність Законодавство Залучення інвестицій Кращі практики Медицина Міністерство охорони здоров'я України Новини Асоціації Освіта Події Проекти Стратегічне планування Тренінги Фермерство
Підписка на розсилку новин АССОГУ
Оберіть категорії новин, у яких Ви зацікавлені
Оформити підписку