29 березня підписано Меморандум між Урядом України та ЮНІСЕФ щодо реалізації Міжнародної програми «Громада дружня до дітей та молоді». Участь у програмі дає можливість долучитися до досвіду багатьох країн-учасниць та мати інвестиційні перспективи від ЮНІСЕФ.
Як і коли виникла ініціатива?
Ініціатива «Громада, дружня до дітей та молоді» — це глобальний рух, започаткований 1996 року як практичне втілення резолюції, що була прийнята на Другій Конференції ООН з населених пунктів (Хабітат ІІ). Нині ініціатива поширюється в усьому світі, її підтримали вже понад 3000 муніципальних округів у 38 країнах на п’яти континетах. Сьогодні ініціативою «Громада, дружня до дітей та молоді» охоплено понад 30 мільйонів дітей. У найменшому з муніципалітетів, що беруть участь, мешкають 337 осіб (Бене-Ларіо, Італія), а населення найбільшого становить 12 мільйонів (Сан-Паулу, Бразилія).
За підтримки ЮНІСЕФ, з 2006 року перші кроки до реалізації цієї ініціативи здійснюються і в окремих областях України. Незважаючи на попередні успіхи в таких містах, як Вінниця, Рівне, Львів, Харків та інші, ініціатива не отримала значного поширення через відсутність децентралізації влади та недостатню кількість повноважень у місцевого самоврядування.
ЮНІСЕФ, Уряд України та партнери підтримують амбітну мету — досягнути лідерства за кількістю громад, дружніх до дітей та молоді, таким чином поліпшуючи імідж країни, яка не лише поважає права дітей та молоді, а й ставить інвестиції в них на перше місце.
За обіцянками мають стояти дії
20% суспільства в Україні — діти, 27% — молодь. Усі вони мають права, визначені в Конвенції ООН про права дитини й Переглянутій Європейській хартії про участь молодих людей у місцевому та регіональному житті, але не всі з них мають рівні можливості. Саме діти — наше майбутнє, про що часто можна почути з уст політиків різних рівнів. Однак які реальні дії повинні стояти за цими словами? Як ефективніше працювати заради не тільки майбутнього, а й сьогодення? Усі діти та молоді люди живуть у міських, сільських, селищних або новостворених об’єднаних громадах. Наскільки рішення влади й суспільства в них захищають інтереси, відповідають потребам та враховують голоси дітей та молоді? Громадам пропонується ефективний інструмент, який допомагає впроваджувати механізми захисту інтересів, зростання благополуччя, безпеки дітей та молоді, а також поваги до їхньої точки зору.
«Громада, дружня до дітей та молоді»: що це?
Глобальний рух, який об’єднує місцеву владу, громадянське суспільство та бізнес у досягненні консенсусу в ключових напрямах розвитку добробуту всіх дітей та молоді.
Можливість позиціонувати муніципалітет як місце, де поважають права дітей та молоді, а також, завдяки акредитаційній процедурі ЮНІСЕФ, реальна перспектива спрямувати інвестиції до муніципалітету.
Практичний інструмент, який прискорює реалізацію Конвенції прав дитини і Переглянутої Європейської хартії про участь молодих людей у місцевому та регіональному житті, а також допомагає досягати Цілей сталого розвитку на місцевому рівні. Він сприяє комплексному забезпеченню інтересів дітей та молоді завдяки координації зусиль усіх відомств, структур та учасників.
Участь дітей та молоді в житті громади Ініціатива сприяє залученню дітей та молоді до співпраці на всіх етапах місцевого розвитку. Отже, діти й молодь можуть постійно змінювати свою громаду на краще.
Зміна пріоритетів в ухваленні всіх рішень: приєднуючись до ініціативи, місцева влада визнає, що благополуччя дітей та молоді, повага до їхніх інтересів є ключовими цілями її діяльності.
Гарантія того, що в громаді немає «невидимих» дітей та молоді. Фокусуючись на інноваційних рішеннях, ініціатива стимулює соціальні ліфти й надає нові можливості дітям та молоді з уразливих груп.
Дружнє середовище, у якому створено сприятливі умови для розвитку і де кожна дитина та молода людина може повністю реалізувати свій потенціал.
Завантажити презентацію повністю
Громади можуть приєднатися до ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді»
Щоб приєднатись до започаткованої Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) всесвітньої ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді», місцеві ради мають ухвалити відповідне рішення, надіслати лист зацікавленості Фонду і протягом квітня підписати з ним меморандум.
Після цього громада має проаналізувати ситуацію з правами дітей та молоді на своїй території. Потім – обрати мінімум 3 з 5 напрямів роботи ініціативи, за якими працюватиме. Після цього – скласти план дій та бюджет для його втілення в найближчі роки.
1 червня 2018 року, у Всесвітній день захисту дітей, у Києві відбудеться Міжнародний форум муніципалітетів, дружніх до дітей та молоді. У цей день українські громади, які виконають зазначені вище пункти і будуть сертифіковані експертами ЮНІСЕФ, отримають почесний статус кандидата в учасники ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді».
Громади-учасниці ініціативи, які вестимуть активну роботу в напрямку захисту прав дітей та молоді, матимуть шанс в майбутньому отримати від ЮНІСЕФ спеціальний статус і відзнаку, що дозволить громаді більш тісно працювати з іншими громадами, як всередині України, так і за її межами, залучати інвестиції, передусім, у соціальні проекти.
Нагадаємо, минулого тижня Прем’єр-міністр Володимир Гройсман повідомив, що Україна долучилася до ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді»: Уряд України, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та партнери ініціативи підписали меморандум. Ініціатива працює з 1996 року і до неї залучені муніципалітети понад 30 країн світу на всіх континентах.
Як громаді написати лист зацікавленості щодо участі в ініціативі «Громада, дружня до дітей та молоді», – роз’яснення ЮНІСЕФ
Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) надав рекомендації щодо листів зацікавленості від громад, які бажають взяти участь у програмі «Громада, дружня до дітей та молоді».
Листи адресуються пані Джованні Барберіс, Голові Представництва ЮНІСЕФ в Україні.
Оригінал листа необхідно надіслати на адресу вул. Інститутська, 28, 01021, Київ. Електронну копію – на адресу vstarikov@unicef.org. Кінцевий термін для подачі заявок – 15 квітня 2018 року.
Листи за підписом голови громади.
Підготовка листів спільно з організаціями громадянського суспільства заохочується, але не є обов’язковою.
Шаблон для листа не передбачений, проте рекомендується включити в лист наступне:
- короткий опис заходів у соціальному або інших секторах, спрямованих на дітей та молодь (у тому числі найбільш вразливі групи), що були реалізовані в громаді на протязі минулих 2-3 років. Якщо текст перевищує три абзаци, така інформація може бути викладена у додатках до листа;
- короткий опис реалізованих заходів, направлених на підвищення рівня участі дітей та молоді в ухваленні рішень громади (за наявності);
- опис бачення громадою подальшого її розвитку у сфері дітей та молоді (у тому числі найбільш вразливих груп).
Завантажити рекомендації щодо листа зацікавленості від громад
Джерело: