Пройшов рік , як створена Асоціація сільських, селищних рад та об’єднаних громад України. Найперше наших читачів цікавить як пройшов цей рік та чим унікальна Асоціація.
Пригадую грудень 2016 року, коли засновники з 9 областей України прийняли рішення про створення нової організації. Здавалося б в Україні вже є схожі організації, навіщо ще одна? Причина зрозуміла, бо люди об’єднуються аби вирішити свої проблеми, якщо в іншому місці вони не вирішуються. Отже, наша Асоціація об’єднала однодумців, які мають спільні погляди на те, якою має бути Асоціація органів місцевого самоврядування, хто і як має нею управляти та які цілі ставить перед собою. Ми поставили в основу принципи. Їх всього кілька, але вони важливі для засновників (ними стали об’єднані територіальні громади і сільські ради) та тих, хто долучився до роботи в центральній виконавчій дирекції та виконавчих дирекціях в областях.
Що це за принципи?
Самоврядність та багатолідерність. Всі стратегічні рішення щодо діяльності Асоціації приймаються з урахуванням точок зору Правління та на засадах демократичності, відкритого голосування або консенсусу та формуються «знизу», опираючись насамперед на рішення органів місцевого самоврядування базового рівня. Стратегічні напрямні розвитку Асоціації визначають локальні лідери, зменшуючи таким чином вплив проблемного «фактора вождя» в прийняті рішень і частки неоптимальних рішень.
Децентралізація управління, політична незаангажованість. Цей принцип означає, що, поряд із реалізацією статутних завдань Асоціації, які обов’язкові до виконання, велика увага приділяється реалізації регіональних потреб з урахуванням особливостей та потреб громад. Діяльність Асоціації заборонено використовувати у виборчій кампанії на користь кандидатів, партій або блоків
Вільна комунікація та політична відкритість. Мета та завдання, а також принципи, методи, засоби роботи Асоціації є відкритою інформацією загальнодоступного характеру. Повідомлення, контакти, спільні акції між структурними підрозділами Асоціації заохочуватимуться і вітатимуться, так як сприятимуть більшій інституціоналізації та мотивації структурних підрозділів мережі, а також підвищують її життєздатність та стійкість до зовнішніх інтервенцій
Законність та солідарність діяльність. Асоціації здійснюється згідно чинного законодавства, Конституції та міжнародних норм. Всі учасники Асоціації погоджуються діяти в рамках .
Якщо ми говоримо про унікальність АСОЦІАЦІЇ , то в чому вона?
Один із нас жартома сказав, що Асоцація це має бути такий собі клуб за інтересами. Отже, ми не хотіли повторювати своїх помилок, які навчили нас: жодного політичного впливу, жодного авторитарного правління, жодної залежності від кого б то не було. Ми формуємо свою Асоціацію залежно від потреб наших членів, а не як платформу для окремих лідерів, які прагнуть використати її в своїх інтересах, не як карманну структуру, яка просто мовчки, бездумно погоджує проекти документів, не ту, яка грається в політичні піддавки, а ту, яка враховує інтереси кожного, хто приєднався до нас.
Оскільки інтереси наших членів різняться, то й наші завдання дуже різноманітні. Ми розробили серію послуг для наших членів Асоціації та інструментів для реалізації завдань. Забезпечили матеріально- технічну складову виконавчої дирекції, налагодили партнерства (їх багато), розробили продукти. Більше інформації про нас можна знайти на нашому сайті, який поступово наповнюється. Є дистанційна освітня платформа, яка розвивається, є напрацювання у напрямках стратегічного планування, розробки планів покращення послуг, підготовки проектів та залучення ресурсів для громад, консультаційна діяльність та багато іншого. Більш детальніше з нашою діяльністю можете ознайомитися на сайті http://assogu.org.ua/ Звісно ми тільки спинаємося на ноги, проте впевнено із розумінням куди йти.
Хто ваші однодумці? Хто вас підтримує?
Ми вирушили в їх пошуках та об’їхали всю Україну. За підтримки Міністерства регіонального розвитку, Фонду міжнародної солідарності( Польща) підтримки Польсько – Канадської Програми Демократії співфінансованої з Програми Польської Співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ РП та Канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD ) нам вдалося лише за один рік знайти більше двох тисяч однодумців. Ми організували та провели серію тренінгів , їх було 44. «Як підготувати проекти та отримати фінансування з ДФРР?», «Як залучити мешканців до активного життя громади?» – відповіді на ці питання отримували громади від Лідії Євтушенко – представниці Міністерства регіонального розвитку,будівництва та житлово- комунального господарства України, та низки експертів українсько- польського проекту «Паусі».
Щиро вдячні за велетенську роботу партнерам. Ми зрозуміли що ось де наші однодумці. Від З травня 2017 року вересня у заходах взяли участь місцевого самоврядування з Рівненської, Львівської, Івано- Франківської, Чернівецької, Київської, Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Донецької, Луганської, Харківської, Сумської, Одеської та Вінницької областей. «Без мешканців не вдасться. Запрошення до діалогу.» – головний меседж для керівників громад. Для людей і з людьми мають творитися зміни,- тоді це буде реформа в дії.
Не менш важливим для нас етапом э співпраця з программою « Децентралізація приносить кращі результати» Добре. Більше 10 наших представників брали участь у формуванні Стратегій розвитку у першій когорті відібраних для участі у проекті 25 громад із 7 областей України. Ми здобули неоціненний досвід у формуванні Стратегічних планів від польських експертів (FRDL). Цей досвід понесли в інші громади України. Три наших консультанти розробляли разом із громадами Плани покращення послуг з водопостачання та водовідведення, управління інфраструктурою доріг та дорожнього покриття та освітлення. Тепер цей досвід передаємо іншим громадам в Київській, Сумській, Житомирській та інших областях.
Нас підтримав Центр європейської співпраці( Польща) , Поліський фонд( Україна), безліч громадських організацій та наукових установ. У 2017 році ми реалізували спільний проект з підготовки Плану соціально- економічного розвитку та Плану покращеня послуг у 15 громадах. Написали кілька десятків проектів, частину з яких втілили в життя.
Впродовж 2017 року гарно співпрацювали з Національно- демократичним інститутом. Провели серію тренінгів з гендерної тематики та гендерного бюджетування у 25 громадах. Співпраця продовжується у 2018 році. Ще 25 громад з 7 областей України підключилися до реалізації завдань.
Нам вдалося сформувати серйозну інвестиційну платформу для розвитку громад, в яку увійшли приватні компанії, банки, бізнес та наукові структури. Ми проводимо тренінги, семінари на тему , які є актуальними для наших членів: «Ефективні моделі водопостачання та водовідведення», « Розвиток самозайнятості та створення робочих місць у сільських територіях», «Використання сонячної та вітроенергетики» та багато інших.
Якщо узагальнити, то три основних напрями, а яких сконцентрувалися: інформаційна політика, освітня платформа та можливості для розвитку громад.
– Це гарні результати, але що цікавого ви можете запропонувати громадам сьогодні?
– Наша ціль тут – узагальнити, структурувати потреби громади і підказати як їх вирішити. Для того, щоб щось запропонувати, треба знати в чому є потреба? Якщо не вистачає інформації – ми можемо її надати, включити в розсилку, і підписники будуть отримувати підбір актуальних нових, змін до законів тощо. Натомість попросимо дати зворотній зв’язок на предмет чи була інформація корисною, чи використали ви її.
Якщо не вистачає знань – у нас є освітня платформа, яка зібрала більше 70 експертів за напрямками, вона постійно змінюється, додаються нові теми і експерти. Є дистанційна платформа, яка підійде тим, хто дуже зайнятий та не може виділити час і ресурси для навчання. Є тренінги, семінари, майстер- класи.
Якщо не знаєте де взяти ресурси, тоді допомагаємо конкретно розв’язати проблему. Кожен член Асоціації не тільки отримує, але й має поділитися з іншими своїм досвідом, знаннями при потребі. Наприклад, ми провели перший обмін між Байковецькою ОТГ ( Тернопільська обл.) та Роганською ОТГ (Харківська обл.). Дводенний візит, де громади обмінювалися власними розробками виявився ефективним. Тому ми будемо продовжувати в цьому році здійснювати такі комунікації.
Ми пропонуємо свою підтримку в вирішенні проблеми громади будь- якого характеру. Основне – сформулювати потребу і долучитися до спільного вирішення. Все це працює, кількість наших однодумців зростає з кожним днем. Долучайтеся!
Прес-центр АССОГУ
Вкінці опублікованого передруку має бути вказано джерело – Прес-центр АССОГУ